Biofizyka

Biofizyka –  2 grupy
OSOBA ODPOWIEDZIALNA: prof. J. Gapiński

1. Biofizyka molekularna – ścieżka ogólna. Oprowadzający: Rafał Białek (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub Sebastian Szewczyk (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Opis: W ramach ścieżki zwiedzania „Biofizyka” uczniowie zostaną oprowadzeni po laboratoriach Zakładu Biofizyki Molekularnej. Na własne oczy będą mogli zobaczyć jak wyglądają i działają urządzenia pozwalające odpowiedzieć na pytania: Jak duże (małe) są cząsteczki, których nie widzimy gołym okiem? Jak szybko poruszają się w roztworach? Skąd się  bierze zielony kolor liści? Czy liście aby na pewno są zielone? Czy z liści można wytworzyć elektryczność? Ścieżka pozwoli uświadomić sobie, że badanie układów biologicznych to nie tylko praca w mokrym laboratorium, ale również wykorzystywanie zaawansowanego sprzętu do pomiarów fizycznych właściwości materii.

2. Naprawa DNA jako ratunek dla ludzkości. Oprowadzający: dr Paweł Zawadzki (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Opis: Badania nad naprawą DNA w komórkach bakteryjnych oraz ludzkich prowadzone na Wydziale Fizyki UAM ukierunkowane są na zrozumienie mechanizmów molekularnych gwaratujących trwałość materiału genetycznego oraz na usprawnienie tychże mechanizmów co zapewni skuteczniejszą walkę z drobnoustrojami oraz pomoże walczyć z nowotworami. Wykorzystujemy najnowocześniejsze metody mikroskopowe które nie tylko pozwalają nam oglądać komórki, potrafimy obecnie “oglądać” co dzieje się we wnętrzu pojedyńczej komórki a nawet obserwować pojedyńcze enzymy w trakcie kiedy przeprowadzają reakcję naprawy we wnętrzu żywej komórki. Zaprezentowane zostaną niektóre metody mikroskopowe.

Czytaj więcej: TRASA S7: BIOFIZYKA

Początek strony