ARCHIWUM WYKŁADÓW OTWARTYCH 2001-2023

17.01.2018 r.,  godz.10:45 - 12:00

cyber

żródło: fot. Stock

WYKŁAD 116 (4 w edycji XVII):
Cyberbezpieczeństwo na co dzień

dr inż. Henryk Gierszal, mgr inż. Mateusz Rajewski

Wydział Fizyki UAM

logo UAM

Film:

Cyberbezpieczeństwo na co dzień from PDiPF Group on Vimeo.

Streszczenie:

Cyberbezpieczeństwo stało się tematem, które pojawia się na łamach prasy niemal każdego dnia. Dotyka powiem każdego, a nade wszystko każdego sektora gospodarki. Trwa wyścig między twórcami oprogramowania zabezpieczającego systemy informatyczne a osobami szukającymi luk bezpieczeństwa, którzy próbują przejąć czyjeś informacje lub pieniądze albo wręcz sparaliżować funkcjonowanie usług istotnych dla obywateli jak chociażby służba zdrowia. Nie tylko zatem wojskowi zmagają się z atakami hakerów - każdy jest dziś na linii frontu w cyberprzestrzeni. Podczas wykładu zostaną zaprezentowane rozwiązania pozwalające zabezpieczyć komputer przed atakami osób próbujących przejąć nad nim kontrolę lub dane. Omówione zostaną podstawowe zasady zabezpieczenia komputerów i sieci bazujące na filtracji adresów. Ponadto będzie pokazane rozwiązanie programowe umożliwiające wykrycie prób ataku oparte na współpracujących ze sobą sieci neuronowej oraz algorytmie genetycznym.
 

Sylwetka:

Henryk Gierszal,Henryk GIERSZAL, ukończył Wydział Elektryczny Politechniki Poznańskiej na kierunku Telekomunikacja i Elektronika. Uzyskał dyplom Mastère w dziedzinie radiokomunikacji ruchomej na Uniwersytecie Technicznym w Bretanii (ENST de Bretagne). Stopień doktora otrzymał na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Był asystentem w Francusko-Polskiej Wyższej Szkole Nowych Technik Informatycznych i Komunikacyjnych EFP w Poznaniu. Od 2003 r. pracuje na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Zakładzie Informatyki Stosowanej. Główne obszary zainteresowań to zagadnienia transmisji w kanale radiowym oraz systemy teletransmisyjne w szczególności radiokomunikacji ruchomej.

Mateusz RAJEWSKI, ukończył Wydział Informatyki Politechniki Poznańskiej zdobywając tytuł inżyniera w 2016 r. i stopień magistra w 2017 r. Prowadzi prace badawczo-rozwojowe w obszarze systemów bezpieczeństwa infrastruktury IT, w zakresie monitorowania jakości usług w sieciach radiokomunikacji ruchomej, a także rozwiązań dla przemysłu kosmicznego.

Więcej…

wykład 113

ziemia2

W poszukiwaniu drugiej Ziemi

prof. dr hab. Tadeusz Michałowski
Obserwatorium Astronomiczne, Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 114

Dwójłomność

Dwójłomność w przyrodzie i w laboratorium

prof. dr hab. Andrzej Dobek
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 115

HAŁAS TURBIN WIATROWYCH

HAŁAS TURBIN WIATROWYCH

prof. dr hab. Rufin Makarewicz
Instytut Akustyki, Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 116

cyber

CYBERBEZPIECZEŃSTWO NA CO DZIEŃ

dr inż. Henryk Gierszal, mgr inż. Mateusz Rajewski
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 117

symetra

PIĘKNO SYMETRII I PORZĄDEK

prof. dr hab. Zbigniew Tylczyński
Wydział Fizyki UAM

Więcej…

wykład 118

wegiel

WĘGIEL - NIE TAKI DIABEŁ STRASZNY

dr inż. Barbara Maciejewska, dr inż. Marta Woźniak-Budych, dr Alicja Warowicka
Centrum NanoBioMedyczne UAM

Więcej…

wykład 119

czas

WĘGIEL, KTÓRY ODMIERZA CZAS

prof. dr hab. inż. Tomasz Goslar
Poznański Park Naukowo-Technologiczny, Fundacja UAM