Zgłoszenia przyjmujemy wyłącznie poprzez formularz zapisów.

Przypominamy, że nie przyjmujemy zgłoszeń przez telefon ani e-mail.

18.11.2015 r.,  godz.10:45 - 12:00

WYKŁAD 100:
Wreszcie zobaczyliśmy PLUTONA!

prof. dr hab. Tadeusz Michałowski

Instytut Obserwatorium Astronomiczne, Wydział Fizyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Film:

Odbiór obrazu wideo w tym oknie wymaga zaktualizowanej w przeglądarce instalacji wtyczki
Windows Media Player


Alternatywnie, można otworzyć film bezpośrednio w   

Wykład oraz  jego transmisję i postprodukcję DVD
realizuje zespół Pracowni Demonstracji i Popularyzacji Fizyki Wydziału Fizyki UAM

 

 

Streszczenie:

Plutona odkrył amerykański astronom Clyde W. Tombaugh (1906-1997) dnia 18 lutego 1930 roku w Obserwatorium Lowella we Flagstaff (Arizona). Przez ponad 70 lat Pluton był uważany za dziewiątą planetę Układu Słonecznego. W roku 1978 odkryto, że posiada on towarzysza, którego nazwano Charon. Jego średnica jest tylko o połowę mniejsza od średnicy ciała macierzystego. W XXI wieku odkryto jeszcze cztery małe księżyce Plutona. W latach 90-tych XX wieku zaczęto odkrywać ciała obiegające Słońce po orbitach podobnych do orbity Plutona. Niektóre z nich są podobnych rozmiarów co Pluton. W tej sytuacji Międzynarodowa Unia Astronomiczna, na swym kongresie, który odbył się w Pradze w 2006 roku, przyjęła ściślejszą definicję pojęcia planeta i Pluton stał się przedstawicielem nowej klasy ciał zwanych planetami karłowatymi.

W styczniu 2006 roku, Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) wystrzeliła sondę New Horizons, która 14 lipca 2015 przeleciała w odległości około 12.5 tys. kilometrów od Plutona, przekazując nam wiele danych o nim samym oraz systemie jego księżyców. Są to najdalsze ciała w Układzie Słonecznym badane z bliska przez sondę kosmiczną. Na wykładzie zostanie przedstawiona historia badań Plutona od czasów jego odkrycia aż po rok 2015.

 

 

 

 

Pluton widziany przez sondę New Horizons
w dniu 14 lipca 2015
z odległości 450 tys. kilometrów.

Jasny obszar w kształcie serca został nazwany
Tombaugh Regio na cześć odkrywcy Plutona.  

Fot. NASA / New Horizons.

 

 

 Sylwetka:

 

Rusza XVIII edycja WYKŁADÓW OTWARTYCH NA WYDZIALE FIZYKI UAM

Wymagana rejestracja miejsc.

Serdecznie ZAPRASZAMY!!!

TRANSMISJA ON-LINE


Wymagania techniczne:

MS MediaPlayer (7.0 lub nowszy) lub MPlayer
oraz stałe łącze (Neostrada, DSL itp.);
zalecany Internet Explorer 6 lub nowszy

KALENDARZ WYKŁADÓW OTWARTYCH 2018/2019

« Wrzesień 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

MAPKA LOKALIZACYJNA

ŚCIEŻKA ZWIEDZANIA: Fizyka

 • TRASA S10: NANOMATERIAŁY

  Nanomateriały - 1 grupa
  OSOBA ODPOWIEDZIALNA: prof. M. Krawczyk/mgr Mateusz Zelent

  Masa, ładunek elektryczny i spin elektronu są fundamentalnymi właściwościami materii. Elektronika jest najlepiej poznaną dziedziną nauki i techniki wykorzystującą ładunek elektryczny do przesyłania energii i informacji. W spintronice dąży się do podobnych efektów, kładąc nacisk na transport spinu, a nie na transport ładunku. Ale poza przemieszczaniem się (transportem) masy, spinu lub ładunku, możliwe są także ich drgania. Interesującym ich przykładem są kolektywnie rozchodzące się zaburzenia zwane falami. Kolektywne zaburzenia uporządkowanych spinów (uporządkowanych momentów magnetycznych) w materiale magnetycznym nazywane są falami spinowymi i są w centrum zainteresowania młodej dziedziny fizyki – magnoniki, którą zajmujemy się  w naszym Zakładzie. Ze względu na swoje właściwości, fale te są nie tylko intrygującym zjawiskiem do badań naukowych, ale również obiecującym nośnikiem informacji mogącym znacząco zmniejszyć energochłonność oraz zwiększyć prędkość i wydajność stosowanych obecnie elektronicznych i mikrofalowych układów do przesyłania i przetwarzania informacji, przy dużym stopniu ich miniaturyzacji. Jednakże, przed ich technologicznym wdrożeniem, konieczne jest wyjaśnienie i zrozumienie praw fizyki rządzącej dynamiką fal spinowych w nanoskali, czym też zajmujemy się w naszej pracy badawczej.

  W ramach naszej pracy badawczej rozwiązujemy problemy związane z dynamiką fal spinowych w wielu aspektach, korzystając z narzędzi teoretycznych przy współpracy z wieloma innymi grupami i w ścisłym powiązaniu z eksperymentem. Zajmujemy się opracowywaniem nowych, efektywnych metod wzbudzania fal spinowych oraz kontroli nad ich propagacją. Rozważamy właściwości tych fal w złożonych strukturach magnetycznych: ośrodkach o różnej geometrii oraz konfiguracji magnetycznej, takich jak cienkie warstwy, nanodruty, nanodyski, skyrmiony i domeny magnetyczne. Szczególnie zainteresowani jesteśmy wpływem periodyczności struktur magnetycznych na spektrum fal spinowych. Działamy także na pograniczu z wieloma pokrewnymi dziedzinami fizyki nanomateriałów, takimi jak fononika i fotonika, tzn. badamy jak fale spinowe oddziałują z innymi typami drgań: falami akustycznymi i falami elektromagnetycznymi.

   

ŚCIEŻKA ZWIEDZANIA: Biofizyka

 • TRASA S7: BIOFIZYKA

  Biofizyka –  2 grupy
  OSOBA ODPOWIEDZIALNA: prof. J. Gapiński

  1. Biofizyka molekularna – ścieżka ogólna. Oprowadzający: Rafał Białek (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub Sebastian Szewczyk (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

  Opis: W ramach ścieżki zwiedzania „Biofizyka” uczniowie zostaną oprowadzeni po laboratoriach Zakładu Biofizyki Molekularnej. Na własne oczy będą mogli zobaczyć jak wyglądają i działają urządzenia pozwalające odpowiedzieć na pytania: Jak duże (małe) są cząsteczki, których nie widzimy gołym okiem? Jak szybko poruszają się w roztworach? Skąd się  bierze zielony kolor liści? Czy liście aby na pewno są zielone? Czy z liści można wytworzyć elektryczność? Ścieżka pozwoli uświadomić sobie, że badanie układów biologicznych to nie tylko praca w mokrym laboratorium, ale również wykorzystywanie zaawansowanego sprzętu do pomiarów fizycznych właściwości materii.

  2. Naprawa DNA jako ratunek dla ludzkości. Oprowadzający: dr Paweł Zawadzki (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

  Opis: Badania nad naprawą DNA w komórkach bakteryjnych oraz ludzkich prowadzone na Wydziale Fizyki UAM ukierunkowane są na zrozumienie mechanizmów molekularnych gwaratujących trwałość materiału genetycznego oraz na usprawnienie tychże mechanizmów co zapewni skuteczniejszą walkę z drobnoustrojami oraz pomoże walczyć z nowotworami. Wykorzystujemy najnowocześniejsze metody mikroskopowe które nie tylko pozwalają nam oglądać komórki, potrafimy obecnie “oglądać” co dzieje się we wnętrzu pojedyńczej komórki a nawet obserwować pojedyńcze enzymy w trakcie kiedy przeprowadzają reakcję naprawy we wnętrzu żywej komórki. Zaprezentowane zostaną niektóre metody mikroskopowe.

ŚCIEŻKA ZWIEDZANIA: Informatyka

 • TRASA S4: ELEKTRONIKA CYFROWA/URZĄDZENIA MOBILNE

  Elektronika cyfrowa/urządzenia mobilne - 1 grupa
  OSOBA ODPOWIEDZIALNA: dr M. Baranowski
  Realizacja mgr inż. Szymon Krakowski

  Intensywnie rozwijający się trend Internetu Rzeczy i druku 3D budzi znaczące oczekiwania wobec technologii, która ma poprawić codzienne życie ludzi, a nawet funkcjonowanie całych społeczeństw i światowej gospodarki.

  Podczas warsztatów w Laboratorium Elektroniki zostaną zaprezentowane najciekawsze projekty elektroniczne studentów oraz zaawansowany park maszynowy. Być może kreatywny pomysł będzie przyczynkiem do stworzenia innowacyjnego rozwiązania?

   
 • TRASA S5: KOMPUTERY DUŻEJ MOCY I PRZETWARZANIE RÓWNOLEGŁE

  Komputery dużej mocy i przetwarzanie równoległe – 2 grupy
  OSOBY ODPOWIEDZIALNE: prof. G. Kamieniarz / prof. G. Musiał 

  Komputery dużej mocy (włączając te największe z listy top500.org) znajdują powszechne zastosowania i działają w architekturze rozproszonej. Składają się z tysięcy, a w skrajnych przypadkach nawet z milionów węzłów obliczeniowych z szybkimi łączami pomiędzy nimi umożliwiającymi przetwarzanie równoległe na masową skalę.

  W ramach tej ścieżki pokażemy i objaśnimy, jak są one zbudowane i jak można wykonać pojedyncze zadanie wykorzystując dużą liczbę procesorów z wieloma rdzeniami. 

ŚCIEŻKA ZWIEDZANIA: Akustyka

 • TRASA S9: AKUSTYKA (KOMORA BEZECHOWA/DEMONSTRACJE DŹWIĘKOWE)

  Akustyka (komora bezechowa/demonstracje dźwiękowe) – 2 grupy
  OSOBY ODPOWIEDZIALNE: prof. R. Makarewicz / dr hab. R. Gołębiewski

  Efekty akustyczne wskazują na decydujący wpływ mózgu na proces słyszenia. Zdarza się że słyszymy coś, czego nie ma w sygnale akustycznym. Cisza czyli brak jakiegokolwiek sygnału, to sytuacja nie spotykana w życiu. Jak działa na człowieka, można przekonać się w "kabinie ciszy" w Instytucie Akustyki.

Początek strony