Zgłoszenia przyjmujemy wyłącznie poprzez formularz zapisów.

Przypominamy, że nie przyjmujemy zgłoszeń przez telefon ani e-mail.

10.02.2016 r.,  godz.10:45 - 12:00

WYKŁAD 103:
Bozon Higgsa i WSZECHŚWIAT inflacyjny

prof. UAM dr hab. Henryk Drozdowski

Zakład Fizyki Dielektryków, Wydział Fizyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Film:

Odbiór obrazu wideo w tym oknie wymaga zaktualizowanej w przeglądarce instalacji wtyczki
Windows Media Player


Alternatywnie, można otworzyć film bezpośrednio w   

Wykład oraz  jego transmisję i postprodukcję DVD
realizuje zespół Pracowni Demonstracji i Popularyzacji Fizyki Wydziału Fizyki UAM

 

Streszczenie:

W roku 1964 fizyk brytyjski Peter Higgs postulował istnienie cząstki, będącej kwantem pola skalarnego nadającego masę. W 2013 roku otrzymał wraz z fizykiem belgijskim François Englertem Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za przewidzenie teoretyczne i potwierdzenie doświadczalne w CERN-ie istnienia bozonu Higgsa, czyli za wkład w zrozumienie istoty pochodzenia masy materii. Wszystkie znane cząstki elementarne są już dalej niepodzielne, ale różnią się masą. Elektron ma masę milion razy mniejszą niż masa najcięższego
z kwarków! Neutrino jest tysiące razy lżejsze niż elektron. Skąd te różnice? Dlaczego i w jaki sposób Przyroda nierówno obdzieliła te cząstki masą? Jaki jest mechanizm, który to wyjaśnia? O tym opowiem na wykładzie.

Odkrycie bozonu Higgsa udowodniło prawdziwość wielu idei fizykalnych. Alain Guth zaproponował związanie koncepcji Wszechświata inflacyjnego (eksplozji inflacyjnej)
z przejściem fazowym ujawniającym się przy łamaniu symetrii oddziaływań silnych jądrowych i elektrosłabych. W bardzo wczesnych fazach ewolucji Wszechświata gęstość energii pola Higgsa była równa zeru. Przedinflacyjny Wszechświat zawierał już pole Higgsa. Pole Higgsa ewoluuje w miarę stygnięcia Wszechświata.

Zapraszam na wykład, który będzie ekscytującą wspinaczką po skali energii
z jednoczesnym cofaniem się w czasie i wnikaniem w głąb materii. Spróbujemy wspólnie odtworzyć pierwsze chwile naszego Wszechświata.
 
  
 
Prof. Peter Higgs w CERN-ie; komputerowa analiza danych z eksperymentu 
w CERN-ie


Sylwetka:

Prof. UAM dr hab. inż. Henryk Drozdowski pracuje w Zakładzie Fizyki Dielektryków
na Wydziale Fizyki UAM. Zajmuje się rentgenowskimi badaniami materii miękkiej (ciecze molekularne, roztwory, ciała amorficzne, układy biologiczne), które są źródłem wielu cennych informacji o oddziaływaniach międzymolekularnych i dynamice molekularnej. Opublikował ponad 40 prac naukowych i wiele prac popularnonaukowych z fizyki, w czasopismach: Wiedza i Życie, Fizyka w Szkole, Delta. Za popularyzację fizyki otrzymał Nagrodę Redakcji „Fizyka w Szkole” za najlepsze artykuły roku 1997 i Medal Marcina Kromera (Kraków, 2012) za popularyzację w szkołach.

 

Ilustracja: http://quotesgram.com/peter-higgs-quotes/

Rusza XVII edycja WYKŁADÓW OTWARTYCH NA WYDZIALE FIZYKI UAM

Wymagana rejestracja miejsc.

Serdecznie ZAPRASZAMY!!!

TRANSMISJA ON-LINE


Wymagania techniczne:

MS MediaPlayer (7.0 lub nowszy) lub MPlayer
oraz stałe łącze (Neostrada, DSL itp.);
zalecany Internet Explorer 6 lub nowszy

KALENDARZ WYKŁADÓW OTWARTYCH 2017/2018

« Grudzień 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

ZAPROSZENIE

serdecznie zapraszamy na nowy cykl
systematycznych wykładów 
prof. Henryka Szydłowskiego

NASZ WSZECHŚWIAT

Z powodu braku wystarczającej liczby zgłoszeń zapowiedziane wykłady popularne prof. Henryka szydłowskiego pt. „Nasz Wszechświat” dla młodzieży szkól średnich w roku szkolnym 2017/2018 zostają odwołane.

MAPKA LOKALIZACYJNA

ŚCIEŻKA ZWIEDZANIA: Fizyka

 • TRASA 1: KRYSZTAŁY

  Atomy i cząsteczki w ciele stałym tworzą symetryczne struktury. W Zakładzie Fizyki Kryształów zobaczymy, jak to odbija się w pięknych kształtach i kolorach monokryształów, jak hoduje się takie kryształy i do czego są one wykorzystywane. Zaglądamy też do Pracowni Fizycznej I, gdzie eksperymentują studenci.

   
 • TRASA 2: OPTYKA (zawieszona)

  Naukowcy z Zakładu Optyki wyjaśniają, jakich źródeł światła używają fizycy? Silne impulsowe pole magnetyczne i światło oddziałują z cząsteczkami, które odkrywają przed badaczami swoją strukturę. Jednak umożliwia ono też rozpoznanie choroby nowotworowej w bardzo wczesnej fazie. W Pracowni Fizycznej II zerkamy na doświadczenia optyczne, które wykonują studenci.

   
 • TRASA 10: DOŚWIADCZENIA POKAZOWE

  W Laboratorium Dydaktyki Fizyki PPEF zobaczymy ciekawe doświadczenia dyfrakcji światła przy użyciu lasera helowo-neodymowego, prądy elektryczne w gazach i próżni oraz doświadczenia sterowane komputerowo.

ŚCIEŻKA ZWIEDZANIA: Biofizyka

 • TRASA 3: FIZYKA MEDYCZNA (zawieszona)

  Przyrządy pomiarowe stają się coraz precyzyjniejsze, ale też bardziej złożone. Fizycy przeprowadzają takie pomiary w medycynie, a stosując fizyczne metody analiz danych pomiarowych otrzymują znacznie więcej informacji. Wyjaśnione będzie także wykorzystanie Internetu do monitoringu telemedycznego.

   
 • TRASA 7: BIOFIZYKA

  W Zakładzie Biofizyki Molekularnej poznajemy fizyczne aspekty życia, zjawisko fotosyntezy, prawa rządzące makrocząsteczkami. To jedne z najgłębszych aspektów poznawania Przyrody.

   
 • TRASA 8: OPTYKA OKULAROWA (zawieszona)

  W Pracowni Fizyki Widzenia i Optometrii odkrywamy tajemnice okularów i procesu widzenia, który zależy od jakości odwzorowania układu optycznego i detekcji światła. 

ŚCIEŻKA ZWIEDZANIA: Informatyka

 • TRASA 4: STEROWANIE KOMPUTEROWE

  Komputer wspomaga, a często automatyzuje wykonanie doświadczenia. Pozwala na szybką i precyzyjną analizę wyników doświadczeń, która dla człowieka jest bardzo żmudna i czasochłonna. Studenci opanowują praktycznie te umiejętności w Fizycznym Laboratorium Mikrokomputerowym. Jednak potrzebna jest tu znajomość elektroniki, którą nie tak trudno zrozumieć, jak to widzimy w Pracowni Elektroniki.

   
 • TRASA 5: ELEKTRONIKA CYFROWA (zawieszona)

  Sercem, motorem działania komputera - automatu sterowanego programem zewnętrznym - jest procesor. W Pracowni Komputerowej uczymy się wielostronnie wykorzystywać komputery, ale w Pracowni Elektroniki Cyfrowej studenci zaglądają do wnętrza układów scalonych i innych urządzeń, z których składa się komputer.

   
 • TRASA 6: KLASTERY I GRIDY

  W Pracowni Linuksowej zobaczymy, jak prosto można wykorzystać więcej niż jeden komputer do wykonania naszego programu czy aplikacji? W Zakładzie Fizyki Komputerowej rzucimy okiem na komputer dużej mocy i gigantyczne światowe zasoby komputerowe dostępne w gridach. Zobaczymy jedno z czterech polskich wejść do światowych gridów.

ŚCIEŻKA ZWIEDZANIA: Akustyka

 • TRASA 9: AKUSTYKA

  Efekty akustyczne wskazują na decydujący wpływ mózgu na proces słyszenia. Zdarza się że słyszymy coś, czego nie ma w sygnale akustycznym. Cisza czyli brak jakiegokolwiek sygnału, to sytuacja nie spotykana w życiu. Jak działa na człowieka, można przekonać się w "kabinie ciszy" w Instytucie Akustyki.

Początek strony