Zgłoszenia przyjmujemy wyłącznie poprzez formularz zapisów.
Przypominamy, że nie przyjmujemy zgłoszeń przez telefon ani e-mail.
prof. dr hab. Zbigniew Tylczyński
Wydział Fizyki UAM
Streszczenie:
Sylwetka:
Prof. dr hab. Zbigniew Tylczyński pracuje w Zakładzie Fizyki Kryształów Wydziału Fizyki UAM. Zainteresowania: otrzymywanie monokryształów; badanie ich własności dielektrycznych, piezoelektrycznych i sprężystych; analizowanie przemian prowadzących do faz uporządkowanych: ferroelektrycznych czy ferroelastycznych.
Wymagana rejestracja miejsc.
Serdecznie ZAPRASZAMY!!!
W przypadku konieczności zmiany rezerwacji lub rezygnacji prosimy o jak naszybszy kontakt z organizatorami umożliwi to przydzielenie miejsc innym zainteresowanym szkołom.
W przypadku, gdy szkoła której przyznano miejsca na AMAX spóźni się na wykład wówczas przydział miejsc na ten wykład zostanie automatycznie zmieniony na aulę A lub B.
Miejsca w Auditorium Maximum (AMAX) są odpłatne w wysokości 3 złotych od każdej osoby. Rezerwacja miejsc w Audytoriach im. prof. S. Szczeniowskiego (aula A) i prof. A. Piekary (aula B), do których wykład jest transmitowany, jest bezpłatna. Zainteresowanym słuchaczom umożliwimy bezpośrednie obejrzenie doświadczeń i pokazów wykonywanych w trakcie wykładu w Auditorium Maximum, zaraz po jego zakończeniu.
Przed opłacaniem miejsc na AMAX prosimy upewnić się czy miejsca na tej auli zostały Państwu przydzielone.
Odbiorca: Wydział Fizyki UAM
Bank Zachodni WBK S.A.
77 1090 1362 0000 0000 3601 7903
z dopiskiem: MPK 522000, cel Z00000133, wykłady otwarte - /miesiąc/.
UMIESZCZENIE NUMERU SUBKONTA JEST KONIECZNE!!!!
Uwaga: wpłaty dokonane przy poprzedniej specyfikacji subkonta "706.315" jeszcze w tym roku akademickim 2015/16 będą również trafiały na to subkonto.
UWAGA! Przydział miejsc/zapisy na WSZYSTKIE ścieżki w dniu wykładu przy odbiorze biletów na wykład.
Wymagania techniczne:
MS MediaPlayer (7.0 lub nowszy) lub MPlayer
oraz stałe łącze (Neostrada, DSL itp.);
zalecany Internet Explorer 6 lub nowszy
nowy cykl systematycznych wykładów
prof. Henryka Szydłowskiego
Z powodu braku wystarczającej liczby zgłoszeń zapowiedziane wykłady popularne prof. Henryka szydłowskiego pt. „Nasz Wszechświat” dla młodzieży szkól średnich w roku szkolnym 2017/2018 zostają odwołane.
Optyka i lasery - 2 grupy
OSOBA ODPOWIEDZIALNA: prof. J. Kubicki
Tematyka:
XI 2017 - Jacek Kubicki:
Widma różnych źródeł światła
XII 2017 - Gotard Burdziński:
Interferencja światła
I 2018 - Krzysztof Dobek:
Przestrzenna modulacja światła laserowego
II 2018 - Magdalena Grajek:
Fizyka medyczna - ultradźwięki i elektrofizjologia
III 2018 - Andrzej Grudka:
O kształcie poruszających się przedmiotów
VI 2018 - Jerzy Karolczak:
Właściwości światła laserowego
Dielektryki – 1 grupa
OSOBA ODPOWIEDZIALNA: dr M. Kempiński
(od lutego)
Optyka kwantowa i nieliniowa – 1 grupa
OSOBA ODPOWIEDZIALNA: dr K. Bartkiewicz
Doświadczenia pokazowe Laboratorium fizyczne (dydaktyka) – 2 grupy
OSOBA ODPOWIEDZIALNA: dr K. Gębura
W Laboratorium Dydaktyki Fizyki PPEF zobaczymy ciekawe doświadczenia dyfrakcji światła przy użyciu lasera helowo-neodymowego, prądy elektryczne w gazach i próżni oraz doświadczenia sterowane komputerowo.
Nanomateriały - 1 grupa
OSOBA ODPOWIEDZIALNA: prof. M. Krawczyk/mgr Mateusz Zelent
Masa, ładunek elektryczny i spin elektronu są fundamentalnymi właściwościami materii. Elektronika jest najlepiej poznaną dziedziną nauki i techniki wykorzystującą ładunek elektryczny do przesyłania energii i informacji. W spintronice dąży się do podobnych efektów, kładąc nacisk na transport spinu, a nie na transport ładunku. Ale poza przemieszczaniem się (transportem) masy, spinu lub ładunku, możliwe są także ich drgania. Interesującym ich przykładem są kolektywnie rozchodzące się zaburzenia zwane falami. Kolektywne zaburzenia uporządkowanych spinów (uporządkowanych momentów magnetycznych) w materiale magnetycznym nazywane są falami spinowymi i są w centrum zainteresowania młodej dziedziny fizyki – magnoniki, którą zajmujemy się w naszym Zakładzie. Ze względu na swoje właściwości, fale te są nie tylko intrygującym zjawiskiem do badań naukowych, ale również obiecującym nośnikiem informacji mogącym znacząco zmniejszyć energochłonność oraz zwiększyć prędkość i wydajność stosowanych obecnie elektronicznych i mikrofalowych układów do przesyłania i przetwarzania informacji, przy dużym stopniu ich miniaturyzacji. Jednakże, przed ich technologicznym wdrożeniem, konieczne jest wyjaśnienie i zrozumienie praw fizyki rządzącej dynamiką fal spinowych w nanoskali, czym też zajmujemy się w naszej pracy badawczej.
W ramach naszej pracy badawczej rozwiązujemy problemy związane z dynamiką fal spinowych w wielu aspektach, korzystając z narzędzi teoretycznych przy współpracy z wieloma innymi grupami i w ścisłym powiązaniu z eksperymentem. Zajmujemy się opracowywaniem nowych, efektywnych metod wzbudzania fal spinowych oraz kontroli nad ich propagacją. Rozważamy właściwości tych fal w złożonych strukturach magnetycznych: ośrodkach o różnej geometrii oraz konfiguracji magnetycznej, takich jak cienkie warstwy, nanodruty, nanodyski, skyrmiony i domeny magnetyczne. Szczególnie zainteresowani jesteśmy wpływem periodyczności struktur magnetycznych na spektrum fal spinowych. Działamy także na pograniczu z wieloma pokrewnymi dziedzinami fizyki nanomateriałów, takimi jak fononika i fotonika, tzn. badamy jak fale spinowe oddziałują z innymi typami drgań: falami akustycznymi i falami elektromagnetycznymi.
Biofizyka – 2 grupy
OSOBA ODPOWIEDZIALNA: prof. J. Gapiński
1. Biofizyka molekularna – ścieżka ogólna. Oprowadzający: Rafał Białek (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub Sebastian Szewczyk (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
Opis: W ramach ścieżki zwiedzania „Biofizyka” uczniowie zostaną oprowadzeni po laboratoriach Zakładu Biofizyki Molekularnej. Na własne oczy będą mogli zobaczyć jak wyglądają i działają urządzenia pozwalające odpowiedzieć na pytania: Jak duże (małe) są cząsteczki, których nie widzimy gołym okiem? Jak szybko poruszają się w roztworach? Skąd się bierze zielony kolor liści? Czy liście aby na pewno są zielone? Czy z liści można wytworzyć elektryczność? Ścieżka pozwoli uświadomić sobie, że badanie układów biologicznych to nie tylko praca w mokrym laboratorium, ale również wykorzystywanie zaawansowanego sprzętu do pomiarów fizycznych właściwości materii.
2. Naprawa DNA jako ratunek dla ludzkości. Oprowadzający: dr Paweł Zawadzki (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
Opis: Badania nad naprawą DNA w komórkach bakteryjnych oraz ludzkich prowadzone na Wydziale Fizyki UAM ukierunkowane są na zrozumienie mechanizmów molekularnych gwaratujących trwałość materiału genetycznego oraz na usprawnienie tychże mechanizmów co zapewni skuteczniejszą walkę z drobnoustrojami oraz pomoże walczyć z nowotworami. Wykorzystujemy najnowocześniejsze metody mikroskopowe które nie tylko pozwalają nam oglądać komórki, potrafimy obecnie “oglądać” co dzieje się we wnętrzu pojedyńczej komórki a nawet obserwować pojedyńcze enzymy w trakcie kiedy przeprowadzają reakcję naprawy we wnętrzu żywej komórki. Zaprezentowane zostaną niektóre metody mikroskopowe.
Elektronika cyfrowa/urządzenia mobilne - 1 grupa
OSOBA ODPOWIEDZIALNA: dr M. Baranowski
Realizacja mgr inż. Szymon Krakowski
Intensywnie rozwijający się trend Internetu Rzeczy i druku 3D budzi znaczące oczekiwania wobec technologii, która ma poprawić codzienne życie ludzi, a nawet funkcjonowanie całych społeczeństw i światowej gospodarki.
Podczas warsztatów w Laboratorium Elektroniki zostaną zaprezentowane najciekawsze projekty elektroniczne studentów oraz zaawansowany park maszynowy. Być może kreatywny pomysł będzie przyczynkiem do stworzenia innowacyjnego rozwiązania?
Komputery dużej mocy i przetwarzanie równoległe – 2 grupy
OSOBY ODPOWIEDZIALNE: prof. G. Kamieniarz / prof. G. Musiał
Komputery dużej mocy (włączając te największe z listy top500.org) znajdują powszechne zastosowania i działają w architekturze rozproszonej. Składają się z tysięcy, a w skrajnych przypadkach nawet z milionów węzłów obliczeniowych z szybkimi łączami pomiędzy nimi umożliwiającymi przetwarzanie równoległe na masową skalę.
W ramach tej ścieżki pokażemy i objaśnimy, jak są one zbudowane i jak można wykonać pojedyncze zadanie wykorzystując dużą liczbę procesorów z wieloma rdzeniami.
Akustyka (komora bezechowa/demonstracje dźwiękowe) – 2 grupy
OSOBY ODPOWIEDZIALNE: prof. R. Makarewicz / dr hab. R. Gołębiewski
Efekty akustyczne wskazują na decydujący wpływ mózgu na proces słyszenia. Zdarza się że słyszymy coś, czego nie ma w sygnale akustycznym. Cisza czyli brak jakiegokolwiek sygnału, to sytuacja nie spotykana w życiu. Jak działa na człowieka, można przekonać się w "kabinie ciszy" w Instytucie Akustyki.