18.11.2009 r., godz.10:45 - 12:00
żródło: https://www.desktopbackground.org/
WYKŁAD 58:
W POSZUKIWANIU DRUGIEJ ZIEMI
prof. dr hab. Maciej Konacki
Wydział Fizyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Film:
Streszczenie:
W 1995 roku Szwajcarzy Michel Mayor i Didier Queloz odkryli pierwszą planetę obiegającą gwiazdę podobną do Słońca. Obecnie znamy ponad 350 takich planet. W większości są to olbrzymie planety podobne do Jowisza czy Saturna. Jednak techniki poszukiwania planet umożliwiają już odkrywanie planet o masach kilku mas Ziemi. Odkrycie planety takiej jak Ziemia wydaje się być na wyciągnięcie ręki.
Celem wykladu będzie omówienie współczesnych metod odkrywania planet oraz nowych metod, które dostępne będą w najbliższej przyszłości i zapewne umożliwią nam znalezienie planety podobnej do Ziemii - w najbliższej dekadzie lub może wcześniej.
Celem wykladu będzie omówienie współczesny
Sylwetka:
Maciej KONACKI (ur. 1972 w Toruniu), polski astrofizyk, doktor habilitowany astronomii. Jest absolwentem Wydziału Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1996), tam też obronił pracę doktorską w 2000 roku. W latach 1997-1999 był naukowcem wizytującym Pennsylvania State University. Od 2000 w California Institute of Technology (Caltech) na stażu postdoktoranckim, a później jako "senior postdoc" (odpowiednik polskiego adiunkta). Obecnie pracownik naukowy Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Toruniu oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dnia 14 lipca 2005 roku odkrył pierwszą planetę krążącą w potrójnym układzie gwiazd, która otrzymała nazwę HD 188753 Ab.